Rura PE-RT/EVOH/PE-RT

Rura PERT/EVOH/PERT w kręgu.

Duro System

 

Karta techniczna
Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych

Dane techniczne

Rura PE-RT/EVOH/PE-RT wykonana jest w technologii wielowarstwowej – z warstwą antydyfuzyjną umieszczoną wewnątrz rury, pomiędzy dwoma warstwami PE-RT typu II. Umieszczenie warstwy antydyfuzyjnej wewnątrz rury zabezpiecza ją przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas prac montażowych. Zapewnia to zabezpieczenie przed dyfuzją tlenu do instalacji. Rura PE-RT/EVOH/PE-RT przeznaczona jest do instalacji grzewczych niskotemperaturowych, których maksymalna temperatura projektowa wynosi 70°C, a ciśnienie projektowe to 8 bar. Rura objęta jest 10 letnią gwarancją.
WymiarKod produktu
16 x 2,0 (240M)DSR-PERT/EVOH/PERT
16 x 2,0 (500M)DSR-PERT/EVOH/PERT
 

Rura PE-RT-EVOH-PE-RT

Rura PE-RT-EVOH-PE-RT to jedna z najczęściej stosowanych rur do instalacji ogrzewania podłogowego. Posiada ona budowę wielowarstwową, w której poszczególne warstwy połączone są ze sobą za pośrednictwem specjalnego kleju (warstwy wiążącej). Warstwę zewnętrzną oraz warstwę wewnętrzną rury stanowi ten sam materiał – polietylen o podwyższonej odporności termicznej (PE-RT typ II). Pomiędzy warstwami polietylenowymi znajduje się warstwa środkowa, którą stanowi materiał EVOH, czyli stały alkohol etylowinylowy. EVOH jest materiałem o właściwościach antydyfuzyjnych, co oznacza, że zapobiega przenikaniu cząsteczek tlenu z powietrza do wnętrza instalacji wodnej. Przenikanie cząsteczek tlenu do wody jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ sprzyja namnażaniu się bakterii tlenowych, które powodują zanieczyszczenie wody i przyspieszają zużycie instalacji ogrzewania podłogowego. Warstwa EVOH nie eliminuje w zupełności tego problemu, ale znacząco spowalnia proces namnażania bakterii.

Parametry pracy rury EVOH

Rura EVOH przeznaczona jest do stosowania wyłącznie w instalacjach grzewczych niskotemperaturowych. Materiał ten nie ma atestu higienicznego, w związku z czym nie powinien być wykorzystywany w instalacjach wody użytkowej. Maksymalne parametry pracy, w których rura będzie zachowywała swoje właściwości, wynoszą: ● temperatura: 70°C, ● ciśnienie: 8 bar. Temperatura wody w instalacjach ogrzewania podłogowego rzadko przekracza 40°C, w związku z czym rura EVOH z łatwością poradzi sobie w warunkach pracy podłogówki.

Łatwość montażu

Decydując się na montaż instalacji ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów oraz jakość podzespołów układu, a także dobrze przemyśleć sposób ułożenia poszczególnych fragmentów instalacji. Wprowadzenie późniejszych zmian i modyfikacji może stanowić nie lada problem z uwagi na konieczność kucia płytek podłogowych. Instalacja ogrzewania podłogowego złożona jest z długich odcinków rur rozmieszczonych blisko siebie w formie charakterystycznej mozaiki. Kompozycja układu powinna być starannie ułożona, z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy kolejnymi odcinkami. Montaż instalacji z wykorzystaniem rury PE-RT-EVOH-PE-RT nie powinien stanowić większego problemu z uwagi na właściwości fizyczne materiału z warstwą EVOH. Rury tego typu mają tzw. pamięć kształtu, w związku z czym nie sprężynują podczas zginania i umożliwiają tworzenie charakterystycznych łuków. Niewątpliwą zaletą materiału jest jego niewrażliwość na działanie niskiej temperatury otoczenia, co ma istotne znaczenie podczas układania instalacji np. w okresie zimowym. Rury te są podatne na zginanie i nie ulegają pękaniu, jak to może mieć miejsce w przypadku rur bez warstwy EVOH (np. z warstwą aluminiową). Montaż instalacji ogrzewania podłogowego w średniej wielkości domu jednorodzinnym może wymagać zastosowania rur o łącznej długości nawet 1000 metrów. Rury PE-RT-EVOH-PE-RT oferowane przez ARKA występują w rozmiarze 16 x 2,0 mm i zwojach o długości 240 lub 500 metrów.
    << wróć do listy