Rura PE-RT/EVOH/PE-RT

Rura PERT/EVOH/PERT w kręgu.

Duro System

 

Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych 2
Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych 1
Broszura reklamowa

Dane techniczne

RodzajWymiarKod produktu
300 m w kręgu16 x 2,0D/S-PERT/EVOH-16-300
500 m w kręgu16 x 2,0D/S-PERT/EVOH-16-500
600 m w kręgu16 x 2,0D/S-PERT/EVOH16-600
500 m w kręgu17 x 2,0D/S-PERT/EVOH-17-500
 

Rura PE-RT-EVOH-PE-RT

Rura PE-RT-EVOH-PE-RT to jedna z najczęściej stosowanych rur do instalacji ogrzewania podłogowego. Posiada ona budowę wielowarstwową, w której poszczególne warstwy połączone są ze sobą za pośrednictwem specjalnego kleju (warstwy wiążącej). Warstwę zewnętrzną oraz warstwę wewnętrzną rury stanowi ten sam materiał – polietylen o podwyższonej odporności termicznej (PE-RT typ II). Pomiędzy warstwami polietylenowymi znajduje się warstwa środkowa, którą stanowi materiał EVOH, czyli stały alkohol etylowinylowy. EVOH jest materiałem o właściwościach antydyfuzyjnych, co oznacza, że zapobiega przenikaniu cząsteczek tlenu z powietrza do wnętrza instalacji wodnej. Przenikanie cząsteczek tlenu do wody jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ sprzyja namnażaniu się bakterii tlenowych, które powodują zanieczyszczenie wody i przyspieszają zużycie instalacji ogrzewania podłogowego. Warstwa EVOH nie eliminuje w zupełności tego problemu, ale znacząco spowalnia proces namnażania bakterii.

Parametry pracy rury EVOH

Rura EVOH przeznaczona jest do stosowania wyłącznie w instalacjach grzewczych niskotemperaturowych. Materiał ten nie ma atestu higienicznego, w związku z czym nie powinien być wykorzystywany w instalacjach wody użytkowej. Maksymalne parametry pracy, w których rura będzie zachowywała swoje właściwości, wynoszą: ● temperatura: 70°C, ● ciśnienie: 4/6 bar. Temperatura wody w instalacjach ogrzewania podłogowego rzadko przekracza 40°C, w związku z czym rura EVOH z łatwością poradzi sobie w warunkach pracy podłogówki. Temperatura wody w instalacjach ogrzewania podłogowego rzadko przekracza 40°C, w związku z czym rura EVOH z łatwością poradzi sobie w warunkach pracy podłogówki.

Łatwość montażu

Decydując się na montaż instalacji ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów oraz jakość podzespołów układu, a także dobrze przemyśleć sposób ułożenia poszczególnych fragmentów instalacji. Wprowadzenie późniejszych zmian i modyfikacji może stanowić nie lada problem z uwagi na konieczność kucia płytek podłogowych. Instalacja ogrzewania podłogowego złożona jest z długich odcinków rur rozmieszczonych blisko siebie w formie charakterystycznej mozaiki. Kompozycja układu powinna być starannie ułożona, z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy kolejnymi odcinkami. Montaż instalacji z wykorzystaniem rury PE-RT-EVOH-PE-RT nie powinien stanowić większego problemu z uwagi na właściwości fizyczne materiału z warstwą EVOH. Montaż instalacji ogrzewania podłogowego w średniej wielkości domu jednorodzinnym może wymagać zastosowania rur o łącznej długości nawet 1000 metrów. Rury PE-RT-EVOH-PE-RT oferowane przez ARKA występują w rozmiarze 16 x 2,0 mm, 17 x 2,0 mm i zwojach o długości 300 lub 500 i 600 metrów.
    << wróć do listy