Zawór kulowy, kątowy do kotłów wiszących serii ERYK

Zawór kulowy, kątowy do kotłów wiszących C.O. i C.W.U. serii ERYK

Calido

Atest higieniczny
Patent na wynalazek
Broszura reklamowa
Innowacyjne rozwiązania
Certyfikat zgodności nr 3
Deklaracja zgodności UE nr 2
Krajowa deklaracja właściwości użytkowych
Karta techniczna

Dane techniczne

RozmiarKod produktuParametry pracy
1/2″CA/ZKK-DPK 15PN 10 bar, T nom 110 °C, T max chwilowa 150 °C
3/4″CA/ZKK-DPK 20PN 10 bar, T nom 110 °C, T max chwilowa 150 °C
1/2″ z filtrem antykamiennym i zaworem zwrotnymCA/ZKK-DPKF 15PN 10 bar, T nom 110 °C, T max chwilowa 120 °C
3/4″ z filtrem antykamiennym i zaworem zwrotnymCA/ZKK-DPKF 20PN 10 bar, T nom 110 °C, T max chwilowa 120 °C
   

Zawory kulowe do kotłów

Zawory kulowe ERYK to zawory pełno przepływowe przeznaczone do montażu w instalacjach centralnego ogrzewania i dystrybucji wody pitnej. Kompaktowa budowa zaworów sprawia, że są one często wykorzystywane do podłączania kotłów jedno- i dwufunkcyjnych, które znajdują się zwykle w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Zawory występują w formie kątowej i dostępne są w dwóch rozmiarach: 1/2″ i 3/4″. Tradycyjny kocioł gazowy wyposażony jest w zestaw czterech zaworów kątowych, przy czym dwa zawory o wielkości 1/2″ przeznaczone są do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), natomiast dwa zawory o wielkości 3/4″ – do centralnego ogrzewania (c.o.). Wyroby produkowane są zgodnie z normą PN-M-75002:2016-10 określającą wymagania dotyczące armatury stosowanej w instalacjach wodociągowych i instalacjach centralnego ogrzewania obiektów budowlanych.

Budowa zaworu

Zawory do kotła ERYK występują w dwóch wersjach konstrukcyjnych: zwykłej oraz z filtrem antykamiennym i zaworem zwrotnym. Filtr antykamienny wykonany jest z tworzywa POM, które dzięki swoim właściwościom zapobiega powstawaniu osadu wapiennego i chroni kocioł przed zanieczyszczeniami z instalacji. Umieszczony jest wewnątrz kuli zaworu. Obecność zaworu zwrotnego pozwala na czyszczenie filtra bez konieczności opróżniania instalacji z wody. Korpus zaworu wykonany jest z mosiądzu DZR, który ma właściwości antykorozyjne i jest odporny na odcynkowanie. Wewnątrz korpusu znajduje się chromowana kula odpowiedzialna za otwieranie i zamykanie przepływu za pośrednictwem trzpienia sterowanego ręcznie. Cechą charakterystyczną tych zaworów jest podwójne uszczelnienie trzpienia, które stanowi tradycyjna dławica pasywna z możliwością doszczelnienia za pomocą nakrętki (od strony górnej) oraz nowoczesne uszczelnienie dynamiczne (od strony dolnej), w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem. Dodatkowo konstrukcja i montaż trzpienia zapobiegają wypchnięciu go z korpusu, nawet podczas pracy przy wysokim ciśnieniu roboczym. Takie rozwiązanie gwarantuje szczelność układu i bezpieczeństwo użytkowania zaworu. Parametry pracy zaworów Zawory kulowe serii ERYK są przystosowane do pracy w temperaturze od 10°C do 110°C i ciśnieniu:
  • ● nominalnym – 10 bar,
  • ● maksymalnym – 16 bar.
Wysoki współczynnik przepływu (Kv) pozwala na pracę zaworów z kotłami o mocy do 28 kW. Czyszczenie filtra antykamiennego Aby zawór pełnoprzepływowy funkcjonował prawidłowo przez długi czas, należy regularnie czyścić filtr antykamienny, który znajduje się wewnątrz kuli zaworu. Proces czyszczenia filtra jest łatwy do wykonania i dzięki obecności zaworu zwrotnego w układzie od strony kotła – nie wymaga opróżniania instalacji z wody. Przystępując do czyszczenia filtra, konieczne jest wyłączenie kotła i zamknięcie zaworu kątowego za pomocą klucza 10 lub 21 mm. Następnie należy odkręcić zaślepkę zaworu, wykręcić filtr antykamienny przy użyciu klucza imbusowego i wyczyścić go. Czysty filtr montujemy powrotem w zaworze i zakręcamy zaślepkę. Na końcu otwieramy zawór i włączamy kocioł gazowy.

Pliki do pobrania

Pliki do pobrania.
    << wróć do listy