Zawory to elementy instalacji, które są często niedoceniane przez odbiorców, jednak od ich niezawodności w dużej mierze zależy prawidłowe działanie całego układu, a także bezpieczeństwo użytkowników. Marka CALIDO to innowacyjne i niezawodne zawory zaprojektowane przez dział konstruktorski naszej firmy.
Poniżej przedstawiamy nasze zawory z patentami:
– zawory kulowe antykamienne S40 – zgłoszenie patentowe P.434545 – innowacyjne rozwiązanie polega na pokryciu kuli nanoceramiką, która ma właściwości antykamienne, świadectwo ochronne nr 69947 – innowacyjne rozwiązanie polega na podwójnym uszczelnieniu trzpienia, montowanego od wnętrza zaworu: w jego górnej części zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z dławikiem, a na dole – nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem. Korpusy zaworów wzmocniono w newralgicznych miejscach, co w połączeniu z innowacyjnym uszczelnieniem trzpienia pozwoliło na zwiększenie parametrów pracy: zakres temperatur do +150°C, pmax= 40 bar. W zaworze zastosowano dźwignie z „okienkiem”, gdzie po wyciągnięciu wkładki z tworzywa istnieje możliwość opisu, np. do którego urządzenia możemy odciąć przepływ danym zaworem.
– zawory kulowe S30 – świadectwo ochronne nr 69947 – ich innowacyjne rozwiązanie polega na podwójnym uszczelnieniu trzpienia, montowanego od wnętrza zaworu: w jego górnej części zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z dławikiem, a na dole – nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem. Korpusy zaworów wzmocniono w newralgicznych miejscach, co w połączeniu z innowacyjnym uszczelnieniem trzpienia pozwoliło na zwiększenie parametrów pracy: zakres temperatur od -20 do +150°C, pmax= 30 bar. Nowością jest dźwignia z „okienkiem”, gdzie po wyciągnięciu wkładki z tworzywa istnieje możliwość opisu, np. do którego urządzenia możemy odciąć przepływ danym zaworem.
– zawory grzejnikowe i przyłącza grzejnikowe serii ESKIMOS – świadectwo ochronne nr 70783 – ich innowacyjne rozwiązanie to opatentowana przez nas budowa trzpienia, umożliwiająca wymianę uszczelniających o-ringów bez potrzeby opróżniania instalacji z wody. Udało się to osiągnąć dzięki dzielonej budowie trzpienia, gdzie jego dolna część po zakręceniu zaworu pozostaje w gnieździe zaworu, zamykając go, a jednocześnie pozwalając na wysunięcie części górnej i wymianę o-ringów. Przy wyjęciu górnej części trzpienia wycieknie z grzejnika jedynie nieznaczna ilość wody, znajdująca się nad zaworem.
– zawory kulowe serii OGRÓD (patent na wynalazek 228882) i OGRÓD BIS (patent na wynalazek 228216) – ich innowacyjne rozwiązanie polega na konstrukcji kuli zamykającej, która w przypadku zamarzania umożliwia odprowadzanie wzrastającej objętości wody w stronę instalacji, a tym samym gwarantuje mrozoodporność zaworów. Szczelność wewnętrzną zapewnia specjalnie zaprojektowane uszczelnienie, które w temperaturze poniżej 0°C przejmuje przyrost objętości zamarzającej wody. Dodatkowo korpus zaworu odkuty jest z jednego elementu mosiądzu, co zapewnia mu doskonałą szczelność zewnętrzną i zwiększa wytrzymałość mechaniczną. Zawory wyposażone są w dźwignię wykonaną ze stali nierdzewnej. Zawór BIS został nagrodzony Złotym Medalem MTP na Targach Instalacje w Poznaniu w 2018 roku i złotym medalem Wybór Konsumentów 2018.
– zawory kulowe do podłączania kotłów wiszących seria ERYK – patent na wynalazek nr 230959 – ich innowacyjne rozwiązanie polega na wyposażeniu zaworu 1/2″ do c.w.u. i c.o. oraz zawór 3/4″ do c.o. w filtr antykamienny i zawór zwrotny, co rozwiązuje problem instalowania w ograniczonej przestrzeni montażowej kotła wiszącego, przy podłączaniu zaworu, filtra i zaworu zwrotnego.
– zawory zwrotne seria PIONIER – patent na wynalazek 231282 – ich innowacyjność polega na optymalnym przebiegu strumienia bez zbędnych oporów i zawirowań (Kv=8,21 m3/h dla zaworu 1”) i na nowym systemie cichego zamykania, jaki gwarantuje bezgłośną pracę zaworu. Sprężyna zaworu PIONIER pozwala na współpracę z pompami elektronicznymi – nawet w trybie pracy nocnego obniżenia wydajności. Eliminacja zawirowań wewnątrz zaworu w połączeniu z odpowiednim doborem materiałów zastosowanych do budowy elementów wewnętrznych uniemożliwia tworzenie się osadów wapiennych zakłócających pracę zaworu